Podstawy pracy z modułem Comarch ERP Optima Księga Podatkowa

Strona 4 z 4

5.7.1 Zawiadomienie VAT-ZD

Mechanizm obliczania ulgi na złe długi działa tylko w oparciu o dokumenty wprowadzone do rejestrów VAT.

Jeżeli nie chcemy, aby niektóre faktury proponowane przez program były uwzględniane na VAT-ZD można je usunąć z listy ikoną kosza. Opcja usuwania pozwala usunąć pojedynczą pozycję lub wszystkie faktury dla danego kontrahenta.

Pod listą dokumentów kwalifikowanych na VAT-ZD widoczna jest informacja o pełnej kwocie korekty wynikającej z tych dokumentów; osobno suma kwot netto i VAT zaokrąglana do pełnych złotych dla faktur sprzedaży oraz tylko VAT w przypadku faktur zakupu. Podsumowanie w polu Suma do korekty dotyczy kwot do korekty, czyli faktur niezapłaconych i korygowanych, natomiast w polu Suma na VAT-ZD widoczne jest podsumowanie do VAT-ZD, gdzie są wykazywane tylko faktury niezapłacone (bez korygowanych po częściowej lub całkowitej zapłacie). W przypadku faktur zakupu w podsumowaniu do VAT-ZD widnieją wartości zerowe, ponieważ dla zakupów nie składa się załącznika VAT-ZD.

Aby kwoty wynikające z zawiadomienia VAT-ZD były automatycznie uwzględniane na deklaracji VAT należy najpierw wyliczyć VAT-ZD, następnie zablokować go przed zmianami i wykonać zapis korekcyjny (ikona ). Następnie przeliczyć deklarację VAT-7.

 

 

Ulga na złe długi »

 

 

 

 

« wstecz | Strona 4 z 4 | dalej »